• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 666
 • پنج شنبه 1388/8/14
 • تاريخ :

كتابشناسي شيخ محمد‌حسين كاشف‌الغطاء

 جمعه، پانزدهم آبان‌ماه مصادف است با سال‌روز درگذشت شيخ محمد‌حسين كاشف‌الغطاء، از مراجع و علماي متفكر و مجاهد استعمارستيز و ضد صهيونيسم شيعه عراق كه آثار متعددي را تأليف كرده است، به همين مناسبت «ايبنا» مروري دارد بر آثار اين انديشمند و كتاب‌هايي كه درباره او تأليف و منتشر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، شيخ محمد‌حسين كاشف‌الغطاء، از مراجع و علماي متفكر شيعه عراق بود که در سال 1294 هجری قمري در نجف اشرف در خاندان علم و دانش به دنيا آمد.

جد اعلاي او شيخ جعفر نجفي سرسلسله خاندان كاشف‌الغطاء بود. شيخ محمد‌حسين، مقدمات علوم، ادبيات،‌ هيأت، حساب و هندسه را آموخت و خارج فقه و اصول را از آيات عظام سيد كاظم يزدي، شيخ آقا رضا اصفهاني و آخوند خراساني، كلام را از ميرزا باقر اصطهباناتي، شيخ احمد شيرازي و شيخ محمد‌رضا نجف‌آبادي و حديث را از حاج‌ميرزا حسين نوري فرا گرفت و خود از فقيهان اصولي و از عالمان محقق و چيره دست شد.

پس از درگذشت برادرش، شيخ‌احمد آل كاشف‌الغطاء، با وجود مرجعيت عام آيت‌الله آقا‌‌سيد‌ابوالحسن اصفهاني، به مقام مرجعيت رسيد و افراد زيادي در هند، ايران، افغانستان، مسقط و نيز عشاير عراق از وي تقليد مي‌كردند. او از كساني چون حاج‌ميرزا حسين خليلي نجفي، شيخ علي خاقاني، شيخ عباس‌بن شيخ علي آل كاشف‌الغطاء و حاج ميرزا حسين نوري اجازه روايت داشت.

 در حوزه درس فقه او كه عمدتاً در مسجد هندي نجف و آرامگاه ميرزا حسن شيرازي تشكيل مي‌شد، جمعي از طلاب و علما شركت داشتند.

شيخ محمد‌حسين از آگاهي‌هاي ديني و سياسي برخوردار بود. هم جوهر ديانت اسلامي و تاريخ امت اسلامي را مي‌شناخت و هم وضع زمان و سياست حاكمان روز خود را در مي‌يافت. از اين رو در همان حال كه وظايف يك عالم ديني را انجام مي‌داد، وقت خود را برای مسايل عمده سياسي و اجتماعي و آگاه‌سازي ملل مسلمان و ستيز با امپرياليسم و صهيونيسم صرف مي‌كرد.

كتاب «الدين و الاسلام او الدعوه‌الاسلاميه» او نقدي بر مباني فكري غرب و نقش آن در جلوه‌هاي تمدن جديد است. كاشف‌ الغطاء در اين كتاب مهمترين مشكلات مبتلا به جوامع اسلامي را مطرح کرده و درصدد حل و درمان آن برآمده است. او تنها عامل ضعف مسلمانان را ضعف ديني و نفوذ روح غربي در آنها مي‌داند و براي مقابله با آن، تحقق وحدت مسلمانان را پيشنهاد مي‌كند.

سفرهاي وي به كشورهاي اسلامي، يكي از شيوه‌هاي عملي او براي بيدارسازي امت اسلامي و بخشي از اهتمام وي به امور مسلمانان بود. نخستين بار در 1328 قمري به حجاز سفر كرد و پس از آن به شام و بيروت رفت. در اين سفر ضمن ديدارهاي گوناگون با عالمان و متفكران مختلف، برخي از آثارش را در لبنان به چاپ رساند. سپس روانه مصر شد و در آن كشور با علما ديدار و گفت‌وگو كرد و براي دانشجويان دانشگاه الازهر جلسه درس تشكيل داد و در چند كليساي قاهره سخنرانی كرد.

سال 1352 هجری قمري برای نخستين بار به ايران سفر كرد و حدود هشت ماه در اين كشور ماند، از بيشتر شهرهاي بزرگ ايران مانند كرمانشاه، همدان، تهران، قم، شاهرود،‌ مشهد، شيراز و بوشهر ديدار كرد. او در همه جا به زبان فارسي با مردم سخن می‌گفت و آگاهي‌هايي به مسلمانان می‌داد و ‌آنان را به بيداري و قيام براي مبارزه با استعمار فرامی‌خواند. وي هنگام اقامت در ايران پيامي به رزمندگان مسلمان فلسطيني فرستاد و آنان را به ادامه مبارزات ضد صهيونيستي تشويق كرد.

به طور كلي حيات علمي و سياسي كاشف‌الغطاء بر حول چهار محور «تدريس و مرجعيت ديني»، «سفرهاي تبليغي و سياسي»، «تحقيق و نگارش» و «مبارزه سياسي با استعمار و صهيونيسم» مي‌چرخيد.

او از مصلحان اسلامي سده اخير در جهان اسلام به شمار می‌رود. با اين كه تحت تأثير آراي اصلاحي و انقلابي پيشگامان حركت بيداري مسلمانان مانند سيد جما‌‌ل‌الدين اسد‌آبادي و شيخ محمد عبده و ديگران بود، اما عمق انديشه، آشنايي با سياست و مسايل زمان، صراحت در گفتار و شجاعت در عمل، جايگاه فقهي و مرجعيت ديني ـ در شرايطي كه جهان اسلام از مصلحان بزرگ و انقلابي بسيار تهي بود ـ برجستگي ويژه‌اي به وي بخشيد و آموزش‌هاي اصلاحي او را كارساز كرد.

دعوت به بازگشت به عظمت صدر اسلام در آثار و سخنان كاشف‌الغطاء جاي فراواني داشت. او گذشته‌هاي پر افتخار مسلمانان و مجد و تمدن كهن آنان يادآوري مي‌كرد و راز آن پيشرفت‌‌ها و سرّ انحطاط سده‌هاي اخير امت اسلامي را تشريح مي‌ساخت و معتقد بود نخستين گام براي رهايي مسلمانان، بازگشت به ايمان خالص و بي‌پيرايه صدر اسلام است.

از اشتغالات مهم شيخ محمد‌حسين كاشف‌الغطاء، نوشتن مقاله و كتاب بود. گفته‌اند كه شمار اين آثار به هشتاد جلد مي‌رسد. با اين كه او در اواخر عمر به بيماري‌‌هاي گوناگوني دچار شد، همچنان به كار تحقيق و تدوين آثار ادامه مي‌داد. آثار او عمدتاً برآمده از نيازهاي فكري عصر و با هدف بيدار كردن مردم، پديد آمده‌اند و برخي از آنها از اهميت تاريخي ويژه‌اي برخوردارند. به ويژه وي در نويسندگي و ادب دست داشت. نثرش زيبا و شعرش لطيف و استوار بود، از اينرو آثار او افزون بر ارزش علمي و اجتماعي، از اعتبار ادبي بسيار برخوردار بودند.

كاشف‌الغطاء در ذيقعده 1373 قمري در هفتاد و نه سالگي در كرند (در نزديكي كرمانشاه) درگذشت و در قبرستان بزرگ نجف به نام وادي‌السلام به خاك سپرده شد.

اين انديشمند جهان اسلام، كتاب‌هاي فراواني داشت و تأليفات متعددي نيز در سال‌هاي اخير درباره انديشه‌هاي او و آثارش به رشته تحرير درآمده‌اند كه برخي از مهمترين اين آثار عبارتند از:

ـ تحریر المجله/ محمدحسین آل کاشف الغطاء، محمد ساعدی (محقق)/ مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی/ 1384

ـ تحریر المجله/ محمدحسین آل کاشف الغطاء، محمد ساعدی (محقق) / مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی/ 1384

ـ الفردوس الاعلی / محمدحسین آل کاشف الغطاء / انوار الهدی / 1384

ـ جنه الماوی/ محمدحسین کاشف الغطاء، محمدعلی قاضی طباطبایی (محقق) / انوار الهدی / 1384

ـ اصل الشیعه و اصولها؛ مقارنه مع المذاهب الاربعه/ محمدحسین آل کاشف الغطاء، محمدجعفر شمس الدین (محقق)/ اعتماد الکاظمی / 1385

ـ المراجعات الریحانیه / محمدحسین کاشف الغطاء/ ذوی القربی / 1385

ـ المراجعات الریحانیه / محمدحسین کاشف الغطاء / ذوی القربی / 1385

ـ Ca'feri mezhebi ve esaslan/ محمدحسین کاشف الغطاء / انصاریان / 1385

ـ الامام کاشف الغطاء/ محمدجاسم ساعدی/ مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی/ 1386

ـ کاشف الغطاء، اذان بیداری/ محمدرضا سماک امانی/ مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، معاونت فرهنگی / 1386

ـ جنه الماوی / محمدحسین کاشف الغطاء، محمدعلی قاضی طباطبایی (محقق) / دلیل ما / 1387

 
«اينجا كربلاست»بحريني چاپ شد

«اينجا كربلاست»بحريني چاپ شد

«اينجا كربلاست»بحريني چاپ شد
با اعزام نسخه‌پژوهان ايراني به عراق صورت مي‌گيرد

با اعزام نسخه‌پژوهان ايراني به عراق صورت...

با اعزام نسخه‌پژوهان ايراني به عراق صورت مي‌گيرد
اعلام آمادگي ايران در تاليف كتاب‌هاي درسي عراق

اعلام آمادگي ايران در تاليف كتاب‌هاي...

اعلام آمادگي ايران در تاليف كتاب‌هاي درسي عراق
UserName